24 C
Colombo
Tuesday, November 24, 2020

තවත් මරණ 03ක් 

කොරෝනා වෛරසය ආසාදනය වීමෙන් තවත් මරණ තුනක් මෙරටින් අද වාර්තා වූ බව සෞඛ්‍ය සේවා අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් තහවුරු කරයි.. ඒ අනුව මෙරට සමස්ථ කොරෝනා මරණ සංඛ්‍යාව...
More

  Latest Posts

  අද කාලගුණය.

  The post අද කාලගුණය. appeared first on Lanka News Column.

  අද කාලගුණය.

  The post අද කාලගුණය. appeared first on Lanka News Column.

  තවත් බදු ජනතාව මතටම පැටවෙන ලකුණු.

  සාමාන්‍ය ආනයන බද්දට අමතරව ආනයනය කරන භාණ්ඩ 2,574 සඳහා සෙස් බද්දට අදාළ නියෝග ගැසට් නිවේදනයක් මගින් ප්‍රකාශයට පත් කරන ලෙස මුදල් අමාත්‍යංශය සහ විෂය...

  තවත් බදු ජනතාව මතටම පැටවෙන ලකුණු.

  සාමාන්‍ය ආනයන බද්දට අමතරව ආනයනය කරන භාණ්ඩ 2,574 සඳහා සෙස් බද්දට අදාළ නියෝග ගැසට් නිවේදනයක් මගින් ප්‍රකාශයට පත් කරන ලෙස මුදල් අමාත්‍යංශය සහ විෂය...

  මුරලිගේ ඉල්ලීමට විජේ සේතුපති 800 යෙන් ඉවත් වෙයි

  24 ඔක්තෝබර්, 2020

  ද්‍රවිඩ නළු විජේ සේතුපති ශ්‍රී ලංකා ක්‍රිකට් ක්‍රීඩක මුත්තයියා මුරලිදරන්ගේ චරිතාපදානයක් වන “800” චිත්‍රපටයෙන් ඉවත් වී ඇති අතර, මුරලි ටෙස්ට් කඩුලු 800 ක් ලබාගත් ප්‍රථම පන්දු යවන්නා ලෙස ඉතිහාසගතය.

  සේතුපති චිත්‍රපටයෙන් ඉවත්වීම මුරලිගේම ආයාචනයකි. මුරලිදරන් කියා සිටින්නේ තමා නිසා ඉහළ පෙළේ කලාකරුවෙකු පීඩාවට පත්වනු ඇතැයි තමන් අපේක්ෂා නොකරන බවයි. මුරලිදරන් එසේ පැවසීමෙන් පසු මාධ්‍යවේදීන් අමතමින් කියා සිටියේ, “මා නිසා ඉහළ කලාකරුවකු පීඩාවට පත්වීමට මම කැමති නැහැ. කලාකරුවෙකු ලෙස විජේ සේතුපතිගේ ගමනේදී අනවශ්‍ය බාධක ඇති නොවිය යුතුයි. “

  තම ට්විටර් ගිනුමේ සටහනක් තබමින් මුරලිගේ ප්‍රකාශය ට සේතුපති පැවසුවේ, ‘නන්ද්‍රි (ස්තූතියි) .. වන්කම්.’ ඔහුගේ ‘ස්තූතියි’ ට්වීටර් එකෙන් විමසූ විට විජේ සනාථ කළේ එයින් අදහස් කරන්නේ ඔහු චිත්‍රපටයෙන් ඉවත් වන බවයි.

  “එය සියල්ල අවසන් වී ඇති අතර එහි තේරුම එයයි” ඔහු වාර්තාකරුවන්ට පැවසීය. මුරලිදරන් පැවසුවේ බාධක අලුත් දෙයක් නොවන බවත්, ඔහු ඒ ගැන වෙහෙසට පත් නොවූ බවත්, ඔහුගේ සියලු ජයග්‍රහණ යථාර්ථයක් බවට පත්වූයේ ඒවා ජය ගැනීමෙන් පසුව පමණක් බවයි.

  මුරලි වැඩිදුරටත් ප්‍රකාශ කරන්නේ තරුණ ක්‍රිකට් ක්‍රීඩකයන්ට අමතරව අනාගත පරපුරට උනන්දුවක් හා අධිෂ්ඨානයක් ලබා දෙන බැවින් ඔහු පිළිබඳ චරිතාපදානයකට එකඟ වූ බවත් එවැනි පියවරක් බාධාවන්ට මුහුණ දී ඇති බවත්ය.

  මුරලිදරන් ඉන්දියාවේ මුල් බැසගත් ලංකා දෙමළ ජාතිකයෙකු වුවද, දෙමළ හිතවාදී කණ්ඩායම් ඔහුව “ද්‍රවිඩ පාවා දෙන්නෙකු” ලෙස හංවඩු ගසා ඇති අතර එල්ටීටීඊය සහ ශ්‍රී ලංකා රජය අතර සන්නද්ධ ගැටුමේදී දෙමළ සිවිල් වැසියන් ඝාතනය කිරීමට මුරලි සහාය දුන් බවට චෝදනා කරති.

  පීඑම්කේ ප්‍රධානී ආචාර්ය එස්. රාමදාස් පැවසුවේ “විජේ සේතුපති චිත්‍රපටය ප්‍රතික්ෂේප කළහොත් ඔහුට දෙමළ ඉතිහාසයේ ඉහළම ස්ථානයක් ලැබෙනු ඇත යන්නයි. විරුද්ධත්වය නොතකා ඔහු එය කළහොත් ඔහුට පාවා දෙන්නන්ගේ ඉතිහාසයේ ස්ථානයක් ලැබෙනු ඇත.”

  භාරතී රාජා සහ ආචාර්ය රාමදාස් හැරුණු විට අවම වශයෙන් තමිල්නාඩු ඇමතිවරුන් දෙදෙනෙකුවත් චිත්‍රපටයෙන් ඉවත් වන ලෙස සේතුපති ගෙන් ඉල්ලා තිබේ.තමිල්නාඩුවේ, භාරතීරාජා, අමීර්, තාමරෛ සහ චෙරාන් වැනි සිනමාකරුවන් සහ ප්‍රාන්ත ඇමති කඩම්බූර් සී රාජු පවා විජය සේතුපතිගෙන් ඉල්ලා සිටියේ “දෙමළ ජනතාවගේ හැඟීම් සැලකිල්ලට ගෙන මුරලිගේ චරිතාපදානයෙන් ඉවත් වන ලෙසයි.

  මේ අතර මුරලිදරන් මෙම ඝාතනවලට සහාය දුන් බවට චෝදනා ප්‍රතික්ෂේප කර තිබේ.”2009 දී – යුද්ධයේ අවසානය සහ දෙපැත්තෙන්ම ජීවිත හානි සිදුවීම මතකයේ තබා ගනිමින් මගේ ජීවිතයේ ප්‍රීතිමත්ම දිනය ලෙස මම පැවසුවෙමි. මෙය (ඔහුගේ ප්‍රකාශය) විකෘති කරමින් ඇත්තේ, ‘ද්‍රවිඩයන් ඝාතනය වූ දිනය සහ ගොඩගැසී ඇත්තේ මගේ ජීවිතයේ ප්‍රීතිමත්ම දිනයයි, ”ඔහු පැහැදිලි කළේය.

  “මම කිසි විටෙකත් අහිංසකයන් ඝාතනය කිරීමට සහාය නොදැක්වූ අතර මම කිසි විටෙකත් එසේ නොකරමි“ යනුවෙන් ඔහු පැවසීය. ඔහු චිත්‍රපටයට එකඟ වූයේ ඔහුගේ දෙමව්පියන්ගේ සහ ජාත්‍යන්තර සාර්ථකත්වය සඳහා තමාට ආරාධනා කළ අනෙක් අයගේ භූමිකාව ඉස්මතු කරන බැවිනි.

  ‘‘යුද්ධයේ වේදනාව මම දනිමි. මම වසර 30 කට වැඩි කාලයක් යුද්ධය මධ්‍යයේ ශ්‍රී ලංකාවේ හැදී වැඩුනෙමි. මගේ පියා මේ කාලවකවානුවේ බොහෝ පීඩාවන්ට ලක්විය,ඹහුව කපා කොටා ඇත. බොහෝ විට අපි වීදියේ සිටියෙමු,‘‘ ඔහු පැවසීය.

  චිත්‍රපටයේ නිෂ්පාදකයන් වන ඩාර් මෝෂන් පික්චර්ස් ද කිසියම් මතභේදයක් සමනය කිරීමට උත්සාහ කළේ එය තනිකරම ක්‍රීඩා චරිතාපදානයක් බව ප්‍රකාශ කරමින්ය. “මෙම චිත්‍රපටය ශ්‍රී ලංකාවේ ඊලාම් ද්‍රවිඩයන්ගේ අරගලය හෑල්ලුවට ලක් කරන හෝ ඔවුන්ගේ හැඟීම් කිසිඳු ආකාරයකින් රිදවන කිසිදු දර්ශනයක් ප්‍රදර්ශනය නොකරනු ඇත” යනුවෙන් නිෂ්පාදකයෝ පැවසූහ. මතභේදය වර්ධනය වෙත්ම (වේගයෙන්), සේතුපති මුලදී පෙනී සිටි නමුත් චිත්‍රපට සහෝදරත්වයේ කිසිදු සහයෝගය ප්‍රකාශ කළේ නැත. අදහස් ප්‍රකාශ කිරීමේ නිදහස සහ නළුවෙකුට ඔහුගේ / ඇයගේ චිත්‍රපට තෝරා ගැනීමේ අයිතිය පිළිබඳ ප්‍රශ්නය මතු නොවීය.

  වි‍ජේගේ දියණියට අතවර කරන බවට තර්ජනයන් ද එල්ල වී තිබේ. අවතැන් වූ දෙමළ ජනතාවට නිවාස බෙදා දිම සඳහා 2017 දී මෙරටට පැමිණිමට සිටි සුපිරි තරුවක් වන රජිනි කාන්ත්ට ඔහුගේ ශ්‍රී ලංකා සංචාරය අවලංගු කිරීමට සිදු විය. ලංකා දෙමළ ජනයා පුනරුත්ථාපනය කර ඇති බව ජාත්‍යන්තර ප්‍රජාවට ව්‍යාජ ලෙස දැනුම් දීම සඳහා තම සංචාරය යොදා ගත හැකි බවට දේශපාලන පක්ෂ කිහිපයක් රජිනිකාන්ත්ට අවවාද කළ බව පසුව අනාවරණය විය. මුරලිදරන්ට සමීප ආරංචි මාර්ගයක් කොළඹදී කියා සිටියේ “විජය නොමැතිව චිත්‍රපට ව්‍යාපෘතිය ක්‍රියාත්මක වනු ඇති බවයි. නිෂ්පාදකයන් දැනටමත් ඉදිරියට යා යුතු ක්‍රම පිළිබඳව සාකච්ඡා කරමින් සිටීන බවයි..

  Latest Posts

  අද කාලගුණය.

  The post අද කාලගුණය. appeared first on Lanka News Column.

  අද කාලගුණය.

  The post අද කාලගුණය. appeared first on Lanka News Column.

  තවත් බදු ජනතාව මතටම පැටවෙන ලකුණු.

  සාමාන්‍ය ආනයන බද්දට අමතරව ආනයනය කරන භාණ්ඩ 2,574 සඳහා සෙස් බද්දට අදාළ නියෝග ගැසට් නිවේදනයක් මගින් ප්‍රකාශයට පත් කරන ලෙස මුදල් අමාත්‍යංශය සහ විෂය...

  තවත් බදු ජනතාව මතටම පැටවෙන ලකුණු.

  සාමාන්‍ය ආනයන බද්දට අමතරව ආනයනය කරන භාණ්ඩ 2,574 සඳහා සෙස් බද්දට අදාළ නියෝග ගැසට් නිවේදනයක් මගින් ප්‍රකාශයට පත් කරන ලෙස මුදල් අමාත්‍යංශය සහ විෂය...

  Don't Miss

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.