24 C
Colombo
Thursday, November 26, 2020

මින් පසු රජයේ ආයතවලින් වෙළද දැන්වීම් නෑ.

රජයෙන් සියලුම මාධ්‍ය ආයතන වෙත ලබා දී තිබූ වෙළෙද දැන්වීම් වහාම අත්හිටුවන ලෙස ජනාධිපති ගෝඨාභය රාජපක්ෂ  නියෝග කොට ඇත. ඒ අනුව ආණ්ඩුවේ ආයතන, සංස්ථා,...
More

  Latest Posts

  යහපාලන සමයේ රාජ්‍ය බැංකුවල අක්‍රමිකතා සෙවීම හෙට ඇරඹේ

  යහපාලන සමය තුළ දී රාජ්‍ය බැංකු මගින් සිදුව ඇති අක්‍රමිකතා සොයා බැලීම සඳහා මුදල් අමාත්‍යවරයා ලෙස අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා විසින් පත් කළ කමිටුව...

  කොළඹ වරාය නගර ව්‍යාපෘතියට එරෙහිව ගොනු කළ රිට් අයදුම්පත නිෂ්ප්‍රභ කෙරේ

  2015 දී කොළඹ වරාය නගර ව්‍යාපෘතියට එරෙහිව පාරිසරික යුක්ති කේන්ද්‍රය විසින් ගොනු කරන ලද රිට් අයදුම්පත අභියාචනාධිකරණය විසින් අද(26) නිෂ්ප්‍රභ කරන ලදී.   කොළඹ වරාය නගර...

  PCR පරීක්ෂණ මඟ හරින අයට එරෙහිව දැඩි පියවර

   අලුතින් හුදෙකලා කෙරුණු ප්‍රදේශවල ඇතැම් පුද්ගලයින් PCR පරීක්ෂණ මග හරින බවට තොරතුරු අනාවරණ වී ඇතැයි පොලිස් මාධ්‍ය ප්‍රකාශක නියෝජ්‍ය පොලිස්පති අජිත් රෝහණ මහතා පවසයි.     එවැනි...

  මෙරටට කෘෂි අධ්‍යාපනය හා කෘෂි තාක්ෂණික දැනුම නොමිලේ ලබාදීමට නෙදර්ලන්ත එකඟත්වය

  මෙරට කෘෂිකර්මාන්තයට අදාල උසස් හා පශ්චාත් අධ්‍යාපනය හා තාක්ෂණික දැනුම නොමිලේ ලබාදීමට නෙදර්ලන්ත රජය සූදානම් බව ශ්‍රී ලංකාවේ නෙදර්ලන්ත තානාපතිනි ටාන්‍යා ගොන්ග්‍රිජ් මහත්මිය පවසයි.   කෘෂිකර්ම...

  හිතලා යනව ද? යන විදියට තල්ලු වෙනව ද?

  අවුරුදු පහළොව, දහසය කියන්නෙ දෙයක් සාමාන්‍යයෙන් තේරුම් ගන්න පුළුවන් වයසක්. සාමාන්‍යයෙන් නෙවෙයි මං දන්න තරමින් නම් හොඳටම තේරුම් ගන්න පුළුවන් වයසක්. මොකද ඒ වයසෙදි ම තමයි ඉස්කෝලේ සෞඛ්‍ය පාඩමට ප්‍රජනන පද්ධතිය ගැන කියලා දෙන්නේ. ඒ විතරක් ද  කෙල්ලෙක්,කොල්ලෙක් හොයා ගන්න දන්නවා නම්, ජීවිතේ අනිත් තීරණ වුණත් තමන්ට ගන්න පුළුවන් හොඳට හිතලා. ඒ නිසානේ ගෙවල්වලට හොරෙන් පැනල ගිහින් දරුමල්ලෝ හිටන් හදාගන්නේ. මෙහෙම කියන්නේ ඇයි කියලා හිතනව ඇති දැන්. හේතු තියනවා බන්. අම්මා, තාත්තා පොඩි කාලේ ඉඳලා අපිව බලා ගත්තු එක ඇත්ත. ඒක හොඳින් වෙන්නත් පුළුවන් නරකින් වෙන්නත් පුළුවන්. හැබැයි මං අර කිව්ව වයස්වලට එනකොට අපිට ජීවිතේ ගැන තීරණයක් ගන්න, අපිට හොඳ මොකක්ද නරක මොකක්ද කියලා තේරුම් ගන්න පුළුවන් වෙනවා. අන්න එදා ඉඳලා අපි ගන්න හැම තීරණයකම වගකීම තියෙන්නේ අපේ අතේ බන්. කුඩු ගහන්න, වෙන වෙන වැරදි පාරවල්වල යන්න තීරනේ කරන්නේත් උඹම තමා.

  වැඩි දෙයක් ඕන නෑ. අපි ආශ්‍රය කරන්න, ඕන යාළුවෝ කවුද කියලා තීරණේ කරන්නෙත් අපිම නේ. උඹට නෑ කියන්න බෑ මහා එපාම කරපු පවුල්වල ජීවිතේ ගෙවපු ළමයි අද හොඳ තැන්වල ඉන්නවා. සුපිරි ගණයේ සැප විඳපු උන් අද ජරාම විදිහට නන්නත්තාර වෙලත් ඉන්නවා. ඒත් මේක එකකට එකක් වෙනස් වෙන්නත් පුළුවන්. ඒ කොහොම වුණත් උඹට තේරෙන වයසේ ඉඳලා උඹ ගන්න තීරණවල වගකීම තියෙන්නෙම උඹ ළඟ බන්. පිළිගත්තත් නැතත් ඒක තමා බන් ඇත්ත. උඹ ගත්තු තීරණ නිසාම අද උඹ හොඳින් ඉන්නවා වෙන්න පුළුවන්. ඒක ගැන සතුටුයි බන්. ඒත් උඹ ගත්තු තීරණ වැරදිලා උඹ නන්නත්තාර වෙලා ඉන්නවා නම් ඒකට හේතුවත් උඹමයි. මොකද අම්මා තාත්තා නැතුව වෙනම තනියම හැදුණු මිනිස්සු ජීවිතේ තීරණ ගත්තේ තනියම. එහෙම තනි තීරණ අරන් ජීවිතේ දිනපු මිනිස්සු ඕන තරම් මේ ලෝකෙ ඉන්නවා බන්. එහෙම නොවෙන එවුනුත් ඉන්නවා. අන්න ඒ  නිසා අද උඹට ජීවිතේ වැරදිලා නම් ඒකට වගකියන්න ඕන උඹම තමා.                             

  පොඩ්ඩක් හිතලා බලන්න? අද ඔයා ඉන්න තැනට එන්න ඔයා ගත්තු තීරණ කොච්චර දුරට හේතුවක් වෙලා තියනව ද කියලා. අම්මාවත් අප්පච්ච්වත්, සහෝදර සහෝදරියෝ වත් අපේ තීරණවලට හරියටම බැලුවොත් පළි නෑ. ඒ අය අපි ළඟ  ඉන්නවා තමා, ඒ උඹ ගත්තු තීරණේ හොඳ ද නරක ද කියලා අහලා තේරුම් කරවන්න විතරක්. හැබැයි ඒකත් උඹ ඒ අයට කියනවා නම් විතරයි. උඹම තීරණ අරන් උඹම ජීවිතේ කෙළව ගත්තට පස්සේ උඹ වටේ හිටපු උන්ට දොස් කියලා, හෙන ඉල්ලුවට වැඩක් නෑ බන්. ඒක හරියට උඩ බලන් කෙළ ගහගත්තා වගේ වැඩක් නෙවෙයි ද ? ජීවිතේ දෙයක් වුණා නම් ඒක හොඳක් වුණත් නරකක් වුණත් පිළි අරගනින්. මොකද මිනිස්සු අපි අතින් ම නේ වැරදි වෙන්නේ. ඒත් ආයෙමත් ඒ වැරදි  නොකර ඉඳපන්.මොකද උඹ කරපු දේවල්වල ඵල නෙළන්නත් වෙන්නේත් උඹටම තමා.                                                           

  ඒ හින්දා කාලකණ්ණි වෙන්න එපා. නිකන් මොකක්ද තිබ්බ පිනකට හම්බ වුණ ජීවිතේ නාස්ති වෙන්න දෙන්න එපා. මොන වැරැද්ද කරත් උඹව මේ ලෝකෙට ජාතක කරපු මිනිස්සුන්ට දොස් කියන්න එපා. උඹ කරගත්තුවට ඒ මිනිස්සු පළි නෑ. ඒ නිසා දැන්වත් හැදියන්, මිනිස්සුන්ට හෙණ ඉල්ලන්න එපා, ඒකෙන් පිරිහෙන්නේ තමන්මයි. අනික, අල ගෙඩියක් වගේ මොළ ගෙඩියක් තියනවනේ. ඒක නිසානේ කොහේ හරි යන කොට මොන විච්චූරණයක් කරන් ගියොත් ද හොඳයි ද කියලා හිතන්නේ. ඒ දේවල් හිතන්න මොළේ තියනව නම් තමන්ගේ ජීවිතේ ගැන මීට වඩා හිතන්න අපිට බැරි කමක් නෑ. ජීවිතේ දෙයක් වුණා නම් ඒ දේවල් වුණේ අපේ අනු දැනුම යටතේ නම් ඒකට අපි කාටත් දොස් කියලා වැඩක් නෑ. සිතුවිලි, ආකල්පය වෙනස් කර ගත්ත දවසට ජීවිතේ මං කර ගත්තේ මොනව ද කියන එක තේරෙනවා. එදාට ජීවිතේ හොඳම කාලේ මඟ ඇරිලා ගිහින් තියෙයි. ඒ නිසා මේ යන විදිහට තල්ලු නොවී, හිතලා යමු නේද ඉස්සරහට? එතකොට උඹට තේරෙයි ජීවත් වෙන්න ඕන විදිය හරියටම මොකක්ද කියලා. ඉතින් අහම්බෙන් ලැබුණු ජීවිතේ හැඩි කර ගන්නේ නැතුව හැඩ කර ගමු.

   නවෝද්‍යා බණ්ඩාරනායක වික්‍රමසිංහ
   

  Latest Posts

  බ‍්‍රසීලයේ රිය අනතුරකින් පුද්ගලයින් 41ක් මරුට

  බ‍්‍රසීලයේ සිදුවූ රිය අනතුරකින් පුද්ගලයින් හතලිස් එක් දෙනෙකු මිය ගොස් ඇත.   තවත් දොලොස් දෙනෙකු බරපතල තුවාල ලබා ඇති බව විදෙස් මාධ්‍ය වාර්තා කරයි. බස්රථයක් සහ...

  යහපාලන සමයේ රාජ්‍ය බැංකුවල අක්‍රමිකතා සෙවීම හෙට ඇරඹේ

  යහපාලන සමය තුළ දී රාජ්‍ය බැංකු මගින් සිදුව ඇති අක්‍රමිකතා සොයා බැලීම සඳහා මුදල් අමාත්‍යවරයා ලෙස අග්‍රාමාත්‍ය මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා විසින් පත් කළ කමිටුව...

  කොළඹ වරාය නගර ව්‍යාපෘතියට එරෙහිව ගොනු කළ රිට් අයදුම්පත නිෂ්ප්‍රභ කෙරේ

  2015 දී කොළඹ වරාය නගර ව්‍යාපෘතියට එරෙහිව පාරිසරික යුක්ති කේන්ද්‍රය විසින් ගොනු කරන ලද රිට් අයදුම්පත අභියාචනාධිකරණය විසින් අද(26) නිෂ්ප්‍රභ කරන ලදී.   කොළඹ වරාය නගර...

  PCR පරීක්ෂණ මඟ හරින අයට එරෙහිව දැඩි පියවර

   අලුතින් හුදෙකලා කෙරුණු ප්‍රදේශවල ඇතැම් පුද්ගලයින් PCR පරීක්ෂණ මග හරින බවට තොරතුරු අනාවරණ වී ඇතැයි පොලිස් මාධ්‍ය ප්‍රකාශක නියෝජ්‍ය පොලිස්පති අජිත් රෝහණ මහතා පවසයි.     එවැනි...

  Don't Miss

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.