අභියෝගවලට අභියෝග කරමින් ගුවන්විදුලි සංස්ථාව ජාතිය ඔසවා තැබීමේ ව්‍යායාමයකට සූදානම් වී සිටිනවා – අගමැති

0
26

වත්මන් අර්බුදකාරී තත්ත්වය හමුවේ අභියෝගවලට අභියෝග කරමින් ශ්‍රී ලංකා ගුවන්විදුලි සංස්ථාව, ජාතිය ඔසවා තැබීමේ ව්‍යායාමයකට සූදානම් වී සිටින බව ශ්‍රී ලංකා ගුවන්විදුලි සංස්ථාවේ 95 වන සැමරුම වෙනුවෙන් ශුභාශිංසන පණිවුඩයක් නිකුත් කරමින් අගමැති මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා පවසයි.

‘ජාතියේ සන්නිවේදකයාට වසර 95’ යන තේමාව යටතේ ඊයේ (16) පැවති එම උත්සව අවස්ථාවට එක්වූ ශ්‍රී ලංකා ගුවන්විදුලි සංස්ථාවේ අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් චන්ද්‍රපාල ලියනගේ මහතා විසින් අගමැතිවරයාගේ එම ශුභාශිංසන පණිවුඩය කියවනු ලැබීය.

ශ්‍රී ලංකා ගුවන්විදුලි සංස්ථාව ජාතියේ සන්නිවේදකයා ලෙස විරුදාවලිය ලබා ගත්තේ දීර්ඝ කාලීන ජාතික මෙහෙවරක යෙදෙමිනි. ජාතියේ ප්‍රගමනය උදෙසා අනූපස් වසරක් පුරා සිදු කළ අමිල මෙහෙවර මෙරට ජනතාව කිසිදිනක අමතක නොකරනු ඇත. බ්‍රිතාන්‍ය රජය විසින් එම රජය යටතේ පිහිටු විය යුතු බවට නිර්දේශ කර ලබා දුන් ශ්‍රී ලංකා ගුවන්විදුලිය එදාමෙදා තුර වාණිජ බලවේගවලට නතු නොවී ජාතික මෙහෙවර නොපිරිහෙළා ඉටු කළේය. එදා මුල් අවධියේ වජිරාරාමාධිපති පැළැනේ ශ්‍රී වජිරඥාන හිමියන්ගේ ධර්ම දේශනයකින් ආරම්භ වූ ආගමික මෙහෙවර ඉටු කිරීම සඳහා මෙන්ම බෞද්ධයන්ට වගේම කිතුණු, හින්දු, ඉස්ලාම් යන සියලු ජාතීන්ට මෙම ආයතනයෙන් ලැබුණු දැහැමි හඬ කිසිසේත් අමතක කළ නොහැකිය.

ළමා අවදියේ සිට වැඩිහිටි අවදිය දක්වා සියලු තරාතිරමක ජන කොට්ඨාසයන් අරභයා වැඩසටහන් නිර්මාණය කරමින් ඔවුන්ගේ ජාතියට ආශිර්වාද වන දැනුම සමග දැහැමි, උසස් රසවින්දනයක් සහිත ප්‍රජාවක් බවට පත් කිරීමට ජාතික ගුවන් විදුලිය අමිල මෙහෙවරක් ඉටු කර ඇත. ජාතිකත්වය, දේශියත්වය වගේම රටේ අභිමානය ඇති ජනතාවක් ලෙස නාගරික මෙන්ම ග්‍රාමීය ජනතාව පෙළ ගස්වමින් රටේ ජාතියත්, අභිවෘද්ධියත් වෙනුවෙන් පෙනී සිටින ජාතික ගුවන් විදුලිය මේ අර්බුදකාරී මොහොතේ අභියෝගවලට අභියෝග කරමින් ජාතිය ඔසවා තබන ව්‍යායාමයකට සූදානම් වී ඇත. අදීන දේශයක් වශයෙන් රට නඟාලන වැඩසටහනට දැවැන්ත ශක්තියක් වන්නට ගුවන් විදුලියට හැකිවනු ඇතැයි මා බලාපොරොත්තු වෙනවා’ යැයි ද අගමැතිවරයාගේ ශුභාශිංසන පණිවුඩයේ වැඩිදුරටත් සඳහන්ව තිබුණි.

එම උත්සවයට ජනමාධ්‍ය අමාත්‍ය කෙහෙළිය රඹුක්වැල්ල, ජනමාධ්‍ය අමාත්‍යංශයේ ලේකම් ජගත් පී. විජේවීර, ශ්‍රී ලංකා ගුවන්විදුලි සංස්ථාවේ සභාපති විශාරද ජගත් වික්‍රමසිංහ, සංස්ථාවේ අධ්‍යක්ෂ ජනරාල් චන්ද්‍රපාල ලියනගේ යන මහත්වරුන් ප්‍රමුඛ සම්භාවනීය අමුත්තන් රැසක් එක්ව සිටියහ.

ආසියාවේ ප්‍රථම ගුවන් විදුලි සේවය ලෙස 1925.12.16 දින නිල වශයෙන් ආරම්භ වූ ගුවන් විදුලිය, ශ්‍රී ලාංකේය ජන සමාජයේ ජීවන හුස්ම තරමටම බැඳෙමින් මෙරට ගුවන් විදුලි වංශකතාවේ ස්වර්ණමය යුගයකට හිමිකම් කියමින් නූතන තරඟකාරී වාණිජ සම්ප්‍රදාය හමුවේ යම් අභියෝගවලට මුහුණ දෙමින් මහජන සේවය පිණිස ක්‍රියා කරයි.

2021 න් පසු සන්නිවේදන අවකාශය තුළ මුහුණ දීමට තිබෙන තරඟකාරි ව්‍යුහමය තත්ත්ව වෙනස් කර ගනිමින් නිෂ්පාදනයත් තාක්ෂණයත් සාර්ථකව කළමනාකරණය කර ගනිමින්, මේ රටේ ප්‍රමුඛ සන්නිවේදන ආයතනයක් ලෙස ඉදිරියට යෑම ශ්‍රී ලංකා ගුවන්විදුලි සංස්ථාවේ අරමුණ වී තිබේ.

මෙහිදී උත්සව අවස්ථාව ඇමතූ ජනමාධ්‍ය අමාත්‍ය කෙහෙළිය රඹුක්වැල්ල මහතා මෙසේ අදහස් දැක්වීය.

අවුරුදු 95ක් ආවා කියන්නේ ලේසි පහසු ගමනක් නෙමෙයි. ගුවන්විදුලි තාක්ෂණය සඳහා භාවිත කරන නව ආම්පන්න එහෙම්ම තිබියදී ඒ අභියෝගය බාරගෙන වසර 95ක් තුළ මේ ආයතනය ඉදිරියට ගෙනියන්න කැප වූ සියලු දෙනාටම ස්තූතිවන්ත වෙනවා.

මේ ආයතනයේ ඉතිහාසය ගැන ඇඟට දැනෙන ආඩම්බරයකින් කතා කළා මා දැක්කා. සැබවින්ම මෙහි ආඩම්බරකාරී ක්‍රියාකලාපයන් නැති නම් එහෙම ආඩම්බරයෙන් කතා කරන්න බැහැ. ආටෝපයෙන් කියන එකයි හදවතෙන්ම කියන එකෙයි අතර වෙනස අපිට හොඳට තේරෙනවා. යම් යම් අවස්ථාවන්හි දී කඩා වැටීම් වෙන්න පුළුවන් හැබැයි ඒ සියලු දේ අතහරින්නේ නැතිව ඉදිරියට ගෙන යනවා කියන තේමාව මේ අනූපස් වසර තුළ ඉතා ප්‍රබල ලෙස ඉස්මතු වෙලා තියෙනවා.

මාත් කුඩා කාලයේ හඳ මාමා වැඩසටහනට සහභාගී වෙලා තියෙනවා මගේ අක්කා සමග. ඒ වගේම මා 70 අගභාගයේ දී චිත්‍රපටයක ප්‍රචාරණ වැඩසටහනක් සඳහා මෙහි පැමිණ තියෙනවා. මට පුංචි අභියෝගයක් ආවා ඒ වෙලාවේ. මට වුවමනා වෙලා තිබුණේ බණ්ඩාර කේ විජේතුංග මහතා ලවා හඬ කවාගන්න. ඒ වෙලාවේ රාජ්‍ය නායකයා තහනම් කරල තිබුණේ බණ්ඩාර කේ විජේතුංග මහත්තයව ගුවන්විදුලිය ඇතුළට ගෙන්වීම. හැබැයි තරුණයෙක් විදියට මට වුවමනාව තිබ්බා ඒ බාධකය බිඳගෙන ඇතුළට යන්න. මං කිව්වා රෙකෝඩින් එකක් ගෙනාවොත් ඒක දාගන්න පුළුවන් නේද වොයිස් එක තහනම් කරලා නෑනේද කියලා. මට එවෙලේ කිව්වා තරුණයා රජයත්, රාජ්‍ය නායකයෝ එක්ක හැප්පෙන්න යන්න එපා, ඒක හොඳ දෙයක් නෙමෙයි කියලා. හැබැයි මං වැඩේ අතහැරියේ නැහැ. ඒකෙන් දැනගත්තා එක දෙයක්. අභියෝග භාර ගන්නකොට අභියෝග ජය ගන්න පුළුවන් වෙනවා. අභියෝගවලදී හැකිළුනොත් අපේ අරමුණට යන්නම බැහැ.

දැන් ඔබතුමන්ලට තියෙන්නේත් එවැනි අභියෝගයක්. එක තැනක ඉඳන් ලෝකය හසුරුවන්න පුළුවන් තැනකට යා හැකි බව ගුග්ලිමෝ මාර්කිනෝ විද්‍යඥයා 1922 දී කිව්වා. එදා කියපු වෙලාවේ තිබූ තත්ත්වය 2020 දී කොයි වගේ වෙනස් විය යුතුද? හැබැයි වෙනස් නොවී ඒ වැඩපිළිවෙළ ඉදිරියට ගෙන යන්නට මොනතරම් ප්‍රබල මාධ්‍ය ආයතනයක් විදියට සැලකිය යුතුද. ලෝකයේ සියලු දේවල් වෙනස් වුණත් මේ කර්තව්‍ය එහෙම වෙනස් වෙන්නේ නැහැ කියලා සාක්ෂි දරනවා. මා දෙවැනි වතාවටයි ජනමාධ්‍ය අමාත්‍යංශයේ වැඩ බාර ගත්තේ. අපි වගකීමක් බාර ගත්තට පස්සේ එය ඉෂ්ට කළ යුතුයි. අපට දෙන විෂය කුමක් වුවත් ඉහළ තැනකට ගෙනියන වගකීම පැවරෙනවා. වාණිජමය හා ශාස්ත්‍රීය වශයෙන්. මෙවැනි ආයතන වාණිජමය වටිනාකමක් තිබුණත් දැවැන්ත පසුබිම සහ ගැටගැහුණු ප්‍රෞඪත්වය අමතක කරන්න හොඳ නැහැ. ඒවා මුදල් වලට වෙන් කරන්න බැහැ. ලාභ ලබන්නේ නැහැ ඒ නිසා වැහෙන්න ඕනේ කියන මතයේ ඉන්න බැහැ. ඊට එහා ගිය වටිනාකමක් තිබෙන සන්නිවේදන ක්‍රමවේදයන් හඳුනා ගත යුතුයි. රූපවාහිනිය එනකොට චිත්‍රපට කලාව කඩා වැටෙයි කිව්වා. නමුත් එහෙම වුණේ නැහැ. ඒ වගේම තමයි හඬ පටය කියන්නේත්. අලුත් සංකල්ප එක්ක වෙනස් විය යුතුයි. අපේ තියෙන පුංචි පුංචි විරසකකම් මොහොතකට පැත්තකට තියලා මේ ආයතනය ඉදිරියට ගෙනියමු. එහෙම ඉදිරියට ගියොත් අපේ තියෙන පුංචි අඩුපාඩුකම් නිවැරදි කරගන්න පුළුවන්. ඒ නිසා අපි ඔක්කොම අත්වැල් බැඳගෙන එකට යමු. ප්‍රෞඪ ඉතිහාසයේ වත්මන් කොටස්කරුවන් විදියට ප්‍රතිලාභ ලබලා එහි කොටස්කරුවන් බවට පත්වෙමු.

ශ්‍රී ලංකා ගුවන්විදුලි සංස්ථාවේ 95 වන සැමරුම සනිටුහන් කරමින් මෙහිදී සමරු මුද්දරයක් ද එළි දැක්වීය.

පහන් විජේසේකර 
ඡායාරූපය -සමන් ශ්‍රී වෙදගේ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here