ප්‍රමාදවෙලා හෝ ආණ්ඩුව ජාවාරමක් වෙන බව පිළිගත්තා.

0
40
ගිය සතියේ ආණ්ඩුව පාර්ශ්වය විසින් පාර්ලිමේන්තුව තුළදීත්, පිටදීත් විදේශගත ශ්‍රමිකයන් ගෙන්වා ගන්න ක්‍රියා කරන බව ප්‍රකාශ කළා. නමුත් මේක ගිය සතියේ ඇතිවුණු ප්‍රශ්නයක් නෙවෙයි. අවුරුද්දකට කිට්ටු කාලයක් වර්ධනය වුණු දෙයක්. අපිත් ඇතුළුව විවිධ පාර්ශ්ව විසින් මේ කරුණු ඉදිරිපත් කළා. ඒ හැම වෙලාවෙම ආණ්ඩුවෙන් කීවේ රටට දරාගන්න පුළුවන් ප්‍රමාණයෙන් ගෙන්වා ගන්න බවයි. අපේ රටේ පුරවැසියන් 300කට ආසන්න ප්‍රමාණයක් කොවිඞ් ආසාධනයෙන් පිටරටවලදී මිය ගිහිල්ලා. ප්‍රශ්නයේ උච්ඡතම අවස්ථාවකට ඇවිත් තිබියදී මේ තුළ ජාවාරමක් තිබෙන බව රජය පිළිගන්න එක හොඳයි. හැබැයි අනෙක් සියලු තත්වයන්හිදී වගේම ප්‍රශ්නයක් නිර්මාණය වෙන්න ඉඩ ඇරලා හිටපු ගමන් කුලප්පු වෙලා කටයුතු කිරීම හරිම ඛේදවාචකයක්. අභියෝගාත්මක කාලයක් තුළ හිටි හැටියේ මෙහෙම ක්‍රියාත්මක වෙනවා නම් රජයක වගකීම නොවෙයි.

 

විදේශ රටවල්වල මැදිහත්වීමෙන් අපේ රටට මේ අය එවන්න මුලදී මැදිහත් වුණා. ආණ්ඩුව එයින් නිසි ප්‍රයෝජන ගත්තේ නැහැ. මේ වෙනකොට රටට පැමිණීමේ අපේක්‍ෂාවෙන් ලැයිස්තුගත වෙලා ඉන්න අය වගේම ලයිස්තුගත වෙන්න ඉන්න අයත් ඇඟ හරි විකුණලා ලංකාවට එන්න උත්සාහ කරන්නේ. නිල කටයුතු හරියට සිදු නොවන විට ජාවාරමුන්ට මේ අය ගොදුරු වෙනවා. ආණ්ඩුව දැන් වෙනත් විදිහේ කතාවකුත් කියනවා. ලියාපදිංචි නොවූ ශ්‍රමිකයන් නිසා ප්‍රශ්න ඇතිවෙලා තිබෙන බව. හැබැයි ඒ අය මේ රටට බිලියන 07ක් විතර එවනකොට ලියාපදිංචි වුණු අයද නැද්ද කියලා හෙව්වේ නැහැ. ඒ සියලු මුදල්වලින් තමයි රජයක් පවතින්නේ. නමුත් ප්‍රශ්නයක් ආවාම ඒ අය ජීවිතයයි, මරණයයි අතර සටන් විදිනකොට බොහෝ දේවල් සොයා බලනවා. මේක කොච්චර අසාධාරණද? මේ වෙනකොට ලංකාව විතරයි කොවිඞ් වසංගතය හමුවේ තමන්ගේ පුරවැසියන්ට මේ විදිහට සලකන එකම රට. ආණ්ඩුව ලැජ්ජා වෙන්න ඕනෑ. බංගලිදේශය, පකිස්තානය, ඉන්දියාව වගේ අපේ කලාපයේ හැම රටක්ම රජයේ වියදමින් විදේශගත පුරවැසියන් ගෙන්වා ගත්තා.

 

තමන්ගේ රටේ පුරවැසියන්ට ආපහු එන්න තියෙන අයිතිය නිශ්ප්‍රභා කරන එකම රජය ශ්‍රී ලංකාව වීම මොන තරම් ඛේදවාචකයක්ද? ප්‍රශ්නයක් තිබෙනවා කියලා දැන් හරි පිළිගත්තා. ජාවාරමක් තියෙනවා කියලාත් පිළිගත්තා. අවුරුද්දකට කිට්ටු කාලයක් පරක්කු වී තිබුණත් දැන් හරි ක්‍රියාත්මක වී අපේ රටේ පුරවැසියන්ට නැවත පැමිණීමේ අයිතිය ක්‍රියාත්මක කරන්න කියලා බලකරනවා. මේ ක්‍රියාවලියේ ක්‍රෑරත්වය තවත් පැහැදිලි වුණේ යුක්‍රේනයෙන් ආ සංචාරකියින් උත්සවශ්‍රීයෙන් පිළිගත් විදිහෙන්. මේවා කරන්නේ කවුද? මොකක් වෙනුවෙන්ද? උදයංග වීරතුංග කියන්නේ හොරෙක්. එයා සංචාරක ව්‍යාපාරයේ ප්‍රධාන පුද්ගලයා බවට පත්වුණේ කාගේ අවසරයක් ඇතිවද? සංචාරක සංවර්ධන අධිකාරියේ සභාපතිනියවත් දන්නැති බව කියනවා. උදයංග පත්තරවලට උත්තර දෙන්නේ “එයා කවුද එහෙම කියන්න” කියලා. අපි අහන්නේ උදයංග කවුද එහෙම ප්‍රශ්න කරන්න කියලා. එයා වගකියන්නේ කාටද? සභාපතිනිය නිල වශයෙන් පත්වෙච්ච පුද්ගලයෙක්. එයා වගකිව යුතු අමාත්‍යාංශයක් තියෙනවා. නමුත් උදයංග විරතුංග මේ කරන ක්‍රියාමාර්ග අප්‍රසන්නයි. රටේ ආයතනික ක්‍රියාවලිය කඩා වැටෙන විදිහට මේ ගොල්ලො මැදිහත් වෙනවා.

 

මේ තත්වය ඉතාම භයානකයි. මේ තත්වය ආරක්‍ෂා කරන්නේ ආණ්ඩුවේ ප්‍රධානියෙක්. ඒ කෙනෙක් කියලා තිබුනා, යුක්‍රේන් සංචාරකයෝ ගෙන්නා ගන්නේ අත්හදා බලන්න කියලා. යාල සෆාරි ජීප් රියදුරන් යොදාගෙන තිබුණේ මේ කිසිම දෙයක් ඔවුන්ට දැනුවත් කිරීමෙන් නෙවෙයි. මේ වගේ කටයුතු නවත්තලා වහාම පිළිගත හැකි ආකාරයට ක්‍රියා කරන්න කියලා අපි ආණ්ඩුවට බලකරනවා.

 

ජාතික ජන බලවේගයේ පාර්ලිමේන්තු මන්ත්‍රීනි, ආචාර්ය හරිනි අමරසූරිය.

The post ප්‍රමාදවෙලා හෝ ආණ්ඩුව ජාවාරමක් වෙන බව පිළිගත්තා. appeared first on Lanka News Column.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here