විදේශ රටවලදී මිය ගිය සෑම ජීවිතයකටම මේ ආණ්ඩුව වගකිව යුතුයි.

0
33
කොරෝනා වසංගතය තමන්ගේ ව්‍යාපාරික මාෆියාවක් වෙනුවෙන් ඥාතීන්ට ඥාති සංග්‍රහ කරන්න ආණ්ඩුව යොදාගෙන තිබෙනවා. තීරණාත්මක ජීවිත සටනක ඉන්න විදෙස්ගත ශ්‍රමිකයන්ගේ අති සංවේදී ප්‍රශ්නය ව්‍යාපාරික වුවමනාවන්ගේ සෙල්ලමක් හැටියට පාවිච්චි කරන්න තවදුරටත් කිසිසේත්ම ඉඩනොදෙන බව අපි අවධාරණය කරනවා. ප්‍රගතිශීලී ස්ත්‍රී එකමුතුව හැටියට අපි බලකරලා කියන්නේ විදෙස්ගත ශ්‍රමිකයන්ගේ ජීවිතවල අයිතිය ආණ්ඩුව ගන්න ඕනෑ. බලපෑම් පාර්ශ්වයක් හැටියට අපිත් ඉදිරියේදී දැඩි බලපෑමක් සිදු කරනවා. මෙරට ආර්ථිකයේ වැඩිම පංගුවක් දැරුවෙත් රාජ්‍ය යාන්ත්‍රණය ක්‍රියාකාරිත්වය තිබුණේ විදේශගත ශ්‍රමිකයන් නිසා. වසංගතය ඇතිවීමත් එක්ක කුවේට්, සෞදි වගේ බොහෝ රටවල් ඔවුන්ගේ ගුවන් සමාගම් යොදවලා ලංකාවට මේ අය ගෙනත් ඇරලවන්න කාලයක් දීලා තිබුණා. අගෝස්තු 31 දක්වා කාලයක් අපේ රජයට දී තිබුණා. නමුත් අපේ ආණ්ඩුව ඒ ඉල්ලීම බාරගත්තේ නැහැ. ඒ සහනය ලබා ගත්තේ නැහැ. මේ නිසා කොරොනා රෝගයෙන් ලංකාවේ මිය ගියාට වඩා අපේ විදෙස්ගත ශ්‍රමිකයෝ විදේශීය රටවලදී මියගිහිල්ලා තියෙනවා.

 

පිටරටවලදී මියගිය හැම ශ්‍රී ලාංකිකයෙකුගේම ජීවිතයට මේ ආණ්ඩුව වගකියන්න ඕනෑ. ඔවුන් වෙනුවෙන් වන්දි ගෙවනන් ඕනෑ. පුරවැසියෙක් හැටියට තම මව්බිමට ඇවිල්ලා පවුලේ අයත් එක්ක ජීවත් වෙන්න තිබුණු අයිතියට පයින් ගැහුවා. කිසිම ආණ්ඩුවකට මේ විදිහට හැසිරෙන්න බැහැ. ලෝකයේ අනෙක් හැම රටක්ම තමන්ගේ පුරවැසියන් ජීවත් කරවීමේ අයිතිය බාරගත්තා. හැබැයි මේ ආණ්ඩුව රට බේරගන්නවා කියලා පත්වෙලා තමන්ගේ ජනතාවට නන්නාඳුනන දේශයක අසරණයින් හැටියට මැරෙන්න ඉඩ ඇරලා තිබෙනවා. ලැජ්ජාසහගතයි. තව දුරටත් මේ දේ සිද්ධ වෙන්න දෙන්න බැහැ. 68,000කට වැඩි පිරිසක් රටට එන්න බලාගෙන පොරොත්තු ලේඛනවල ඉන්න බව සඳහන් වෙනවා. මේ අය ගෙන්වා ගන්න රජයට තිබෙන වැඩපිළිවෙළ මොකක්ද? විවිධ හේතු නිසා රැකියා අහිමිවී එන්න බලාගෙන ඉන්න අයට අඳින්න ඇඳුමක් පවා නැති තමන්ගේ සනීපාරක්‍ෂක පහසුකම් ලබාගන්න හෝ නොහැකිවී තිබෙනවා. කොතරම් වේදනාකාරීද කියනවා නම් ගනිකා වෘත්තියේ යෙදිලා ජීවත්වෙනන් සිදුවි තිබෙන බව වීඩියෝ පට හරහා ලෝකයටම ප්‍රසිද්ධ කළා. එහෙම හරි කරලා තමන්ගේ මව්රටට ගිහින් මැරෙන්න ඕනෑ කියන බලාපොරොත්තුවෙන් ඔවුන් ඉන්නවා.

 

ආණ්ඩුව ගමන් කරන්නේ මොන මාවතේද කියන එක අපිට පැහැදිලියි. ජාතිය ආරක්‍ෂා කරනවා කියලා ආවාට, දේශීයත්වය ආරක්‍ෂා කරනවා කියලා ආවට ජනතාවගේ වගකීම ගන්න දැන්වත් මැදිහත් වෙන්න කියලා බල කරනවා. 2/3ක බලයක් දීලා ආණ්ඩුව පත්කරගත්තේ තමන්ගේ පුරවැසියන්ව මේ විදිහට නොසළකා හරින්න නොවෙයි. වේලක් කාලා ජීවත් වෙන්න හරි ඒ හැම කෙනෙකුටම ලංකාවට එන්න අයිතියක් තියෙනව. ඒ අයිතිය තමයි ජාවාරම්කරුවන් යොදාගනිමින් ඉන්නේ. මේ තත්වය වහාම වෙනස් කර මිත්‍යා මත පසුපස දිවීම නවත්වා වගකීම්සහගතව කටයුතු කරන්න ආණ්ඩුව මැදිහත් වෙන්න ඕනෑ. එක පැත්තකින් පැණියක් අත්හදා බලන්න ජනතාව යොදා ගන්නවා. තව පැත්තකින් සංචාරක ව්‍යාපාරය අත්හදා බැලීම් කරන්න ලොක්ඩවුන් කරපු රටකින් සංචාරකයෝ ලංකාවට ගේනවා. මේ රටේ ජනතාවගේ ජීවිතවලින් අත්හදා බලන්නේ. අපේ රටේ මිනිස්සුන්ගේ ජීවිත පරික්‍ෂණාගාර මීයන්ගේ තත්වයට පත්කරලා. තව දුරටත් ජනතා ජීවිත සමග සෙල්ලම් කරන්න ඉඩ තියන්න බැහැ.

 

අපි සංවිධාන හැටියටත්, ජනතාව හැටියටත් අපේ රටේ පුරවැසියන් සම්බන්ධයෙන් වගකීම ගන්නවා. ඒ වෙනුවෙන් ජනතාව ඒකරාශී කරනවා. ඒ වගේම ජනතාවට කියන්නේ ඔබ 2/3ක් ලබාදීලා පත් කරගත් මේ ආණ්ඩුව ජීවිත සමග සෙල්ලම් කරනවා නම් ආණ්ඩුව හරි පාරට දාන්න නාස් ලණුව අදින්න කාලය දැන් හරි කියලා. ඒ සඳහා අපිත් එක්ක එකතු වෙන්න කියලා ජනතාවගෙන් ඉල්ලනවා. ආණ්ඩුවේ අසාර්ථකභාවයෙන් ඇතිවන සෑම ව්‍යසනයක්ම ජාතිවාදයයෙන් වහගන්න උත්සාහ කරනවා. විද්‍යාත්මක ක්‍රමවේද රටක් තුළ අත්හදා බන්න ඕනෑ. විද්‍යාත්මක ක්‍රම පැත්තක තියෙද්ද ජනතාව අන්ධ කරලා මිත්‍යා පසුපස දුවන්න සළස්වන අතර ආණ්ඩුව ජාතිවාදයත් යොදා ගන්නවා. සජීවි සෛලවලින් වෛරසය පැතිරෙන බව අදාළ විද්‍යාඥයන් ප්‍රකාශ කරද්දී ඒ වෛරස අධිකම රටකින් සංචාරකයෝ ගෙනල්ලා ලංකාව පුරා යවනවා. ඒ ආණ්ඩුව මළමිණියක් වළලනවාද, පුච්චනවාද කියලා සංවාදයක් රට තුළ ඇති කරලා මිනිස්සු භේදභින්න කරන්න අනියමින් කටයුතු කරනවා. ඒක ආණ්ඩුවේ ව්‍යාපෘතියක් බව අපි බය නැතිව කියනවා. ජනතාව කුළල්කා ගැනීමට පත්කර තිබීමෙන් වැළකීමට කටයුතු කරන්න කියලා අපි ඉල්ලා සිටිනවා. ජනතාවගේ සියුම් හැඟීම් එක්ක සෙල්ලම් කිරීම නවත්වන්න කියලා අපි ආණ්ඩුවට කියනවා.

 

ආණ්ඩුව විද්‍යාත්මක ක්‍රමවේදයකට ප්‍රශ්න විසඳනවා වෙනුවට අදිසි බලවේග යොදා ගනිමින් ජනාධිපතිවරයා රට පාලනය කරනවා කියන එක දැන් හෙළිවී තිබෙනවා. අදිසි බලවේගවලත් මිත්‍යාවට එරෙහිව විද්‍යාත්මක ක්‍රමවේදවලට රට පාලනය කරන්න පාර්ලිමේන්තුවේ තීන්දු තීරණ ගත යුතුයි. ඒ වගේම මේ වසංගත මොහොතේ සෞඛ්‍ය අංශවලින් ලබාදෙන විධිවිධාන ක්‍රියාත්මක කරන්න කියලා බල කරනවා. ආණ්ඩුවකට ඉබාගාතේ යන්න බැහැ. මිත්‍යාවෙන් රට පාලනය කරන්න බැහැ. මිත්‍යාවෙන් තොරව පැහැදිලි විද්‍යාත්මක ක්‍රමවේදය සකස්කරගෙන ජනාතව පෙළ ගස්වන වගකීම ආණ්ඩුව අත්හරිනවා නම් ඊට එරෙහිව ජනතාව ඒකරාශී කරන්න අපි සූදානම් කියන එක මේ වෙලාවේ කියනවා.
සරෝජා සාවිත්‍රී පෝල්රාජ්.

The post විදේශ රටවලදී මිය ගිය සෑම ජීවිතයකටම මේ ආණ්ඩුව වගකිව යුතුයි. appeared first on Lanka News Column.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here